معرفی

هرچند سابقه سنتی از نفت خام در ایران قدمتی چهار هزار ساله دارد، اما در سال 1286 خورشیدی حفاری اولین چاه نفت ایران آغاز و در 5 خرداد 1287، در منطقه درخرسون میدان نفتون مسجد سلیمان، این چاه نفت، به عنوان اولین چاه نفت ایران و خاورمیانه، به بهره برداری رسید. چاهی با 360 متر عمق و تولید روزانه 36000 لیتر نفت خام.

پس از آن بود که در سال 1291، پس از یک دوره طراحی به ساله، پالایشگاه نفت آبادان به عنوان نخستین پالایشگاه نفت خاورمیانه با ظرفیت 2400 لیتر به بهره برداری رسید. هرچند اولین پالایشگاه نفت جهان، حدود 60 سال پیشتر از پالایشگاه آبادان، در سال 1856 میلادی در پولشیتی رومانی ساخته شده است. هم اکنون ایران با 9 پالایشگاه فعال و چندین پالایشگاه در حال ساخت، از کشورهای پیشرو در این خصوص میباشد. صنعت پتروشیمی ایران علیرغم اینکه جوانتر بوده و اولین واحد آن در سال 1342 در مرودشت به بهره برداری رسید، اما گسترش بیشتری یافته و واحدهای متعددی در اقصی نقاط کشور در حال تولید یا ساخت می باشند.

شرکت هم اندیشان انرژی کیمیا، به عنوان یکی از شرکت­های پیشرو در برگزاری همایشهای تخصصی حوزه نفت و انرژی، در قالب فعالیتهای علمی خود، با حمایت برخی از واحدهای علمی و صنعتی همچون، پتروشیمی فجر، ره آوران فنون پتروشیمی، ماهنامه نفت و انرژی، سایت سیویلیکا، مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران  و …  در هر سال در مرکز همایشهای صدا و سیما (تهران) ، همایش مهندسی فرآیند را با حضور گسترده کارشناسانی از صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاه، اساتید و دانشجویان برگزار نمود.